The Polini 910 GP4 Air Junior is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.69 ccm (2,41 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Polini 910 GP4 Air Junior in peak form. Essential service parts include drive chains. With regular servicing, your 910 GP4 Air Junior will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Polini 910 GP4 Air Junior Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - R6.5 and the Rear Tyre size is 90/65 - R6.5 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.69 ccm (2,41 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 20.5 kg (44,97 pounds) |
| Length: | 940 mm (36,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc. 130 |