The Buell XB9R Firebolt is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 984.00 ccm (59,74 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7200 RPM, 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Buell XB9R Firebolt is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy for your adventures.
Routine service is essential for keeping your Buell XB9R Firebolt operating reliably. Essential service parts include spark plugs. With regular servicing, your XB9R Firebolt can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Buell XB9R Firebolt Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (59,74 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |