The Enfield Bullet Electra is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM, 4.42 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
During extended trips, the gas tank is an important aspect. The Enfield Bullet Electra includes a fuel tank and uses a OHV fuel management system, providing reliable mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Enfield Bullet Electra in peak form. Regular replacement items include air filters. Through proper maintenance, your Bullet Electra will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Enfield Bullet Electra Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.25 - 19 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 4.42 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |