The Ural Classic is a 4 stroke, Classic bike with a 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5200 RPM, 47.00 Nm (4,78 kgf-m or 34,53 ft.lbs) @ 4800 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for keeping your Ural Classic running smoothly. Frequently replaced components comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Classic can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 47.00 Nm (4,78 kgf-m or 34,53 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 340.0 kg (745,85 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |