The Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, ensuring excellent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser performing at its best. Common service items include brake pads. By using genuine parts, your GV650 Aquila GV650 Cruiser can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GV650 Aquila GV650 Cruiser Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 69.73 HP (50,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | 2430 mm (95,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |