The Yamaha YZF 1000 R1 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 150.00 HP (108,95 kW)) @ 10000 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 280.0 km/h (173,13 mph)
Routine service is essential for keeping your Yamaha YZF 1000 R1 in top condition. Regular replacement items include oil filters. Using quality components, your YZF 1000 R1 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 150.00 HP (108,95 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 280.0 km/h (173,13 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |