The Honda Jazz 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.30 HP (14,03 kW)) @ 7000 RPM, 20.60 Nm (2,09 kgf-m or 15,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key aspect. The Honda Jazz 250 includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering excellent range for your adventures.
Scheduled maintenance is essential to keep your Honda Jazz 250 running smoothly. Common service items consist of air filters. Through proper maintenance, your Jazz 250 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda Jazz 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13M/C 56L (tubel and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L (tubeless so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 19.30 HP (14,03 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 20.60 Nm (2,09 kgf-m or 15,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |