The Honda Hornet 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.57 HP (73,03 kW)) @ 12000 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Honda Hornet 600 is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving reliable mileage on the road.
Regular maintenance is crucial to maintain your Honda Hornet 600 performing at its best. Common service items consist of oil filters. With the right parts, your Hornet 600 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda Hornet 600 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 100.57 HP (73,03 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. double piston brake pliers (CBS ABS opt.) |
| Rear Brakes: | Single disc. piston brake pliers (CBS ABS opt.) |