The Kymco Hipster 125 4V HBar is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.47 HP (9,05 kW)) @ 9750 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial for ensuring your Kymco Hipster 125 4V HBar in peak form. Common service items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Hipster 125 4V HBar will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Hipster 125 4V HBar Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 4PR and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 66P so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9,05 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | 2247 mm (88,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |