The Harley Davidson XL883R Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the tank size is a critical factor. The Harley Davidson XL883R Sportster is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Harley Davidson XL883R Sportster in peak form. Frequently replaced components include drive chains. With the right parts, your XL883R Sportster can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL883R Sportster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 100/90 - H19 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2245 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |