The Kawasaki KZ 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 750.00 ccm (45,54 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
For daily commuting, the gas tank is an essential consideration. The Kawasaki KZ 750 is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering excellent range for your rides.
Proper upkeep is essential to maintain your Kawasaki KZ 750 performing at its best. Essential service parts consist of batteries. With the right parts, your KZ 750 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1978 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |