The Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 4.00 ccm (0,24 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 127.39 HP (92,54 kW)) @ 9250 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key consideration. The Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, delivering excellent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo performing at its best. Essential service parts comprise sprockets. Using quality components, your Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ;17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 4.00 ccm (0,24 cubic inches) |
| Power: | 127.39 HP (92,54 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |