The Izuka C150 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
For longer journeys, the tank size is an essential factor. The Izuka C150 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, delivering reliable fuel economy during your journeys.
Routine service is necessary to maintain your Izuka C150 in top condition. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your C150 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |