The TGB Sunset 151 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7.4 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The TGB Sunset 151 features a 6.62 litres (1,74 gallons) fuel tank, offering good performance on the road.
Routine service is key to maintain your TGB Sunset 151 running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. With regular servicing, your Sunset 151 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for TGB Sunset 151 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 14 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.62 litres (1,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |