The Piaggio Beverly Tourer 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM, 37.60 Nm (3,78 kgf-m or 27,56 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical factor. The Piaggio Beverly Tourer 400 includes a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, giving good mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Piaggio Beverly Tourer 400 in top condition. Frequently replaced components comprise oil filters. Using quality components, your Beverly Tourer 400 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 37.60 Nm (3,78 kgf-m or 27,56 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2215 mm (86,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |