The Jinlun JL 250 5 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 233.80 ccm (14,20 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is an important aspect. The Jinlun JL 250 5 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your rides.
Routine service is necessary for keeping your Jinlun JL 250 5 in peak form. Popular maintenance parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your JL 250 5 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Jinlun JL 250 5 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 233.80 ccm (14,20 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 136.8 km/h (84,58 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |