The Rhino HUnter Softail STP 002 is a 4 stroke, Custom bike with a 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Rhino HUnter Softail STP 002 includes a 14.38 litres (3,78 gallons) fuel tank, ensuring consistent range during your journeys.
Preventative care is important for ensuring your Rhino HUnter Softail STP 002 operating reliably. Frequently replaced components consist of spark plugs. With the right parts, your HUnter Softail STP 002 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.38 litres (3,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.5 kg (417,90 pounds) |
| Length: | 2642 mm (103,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |