The Kymco Stryker 150 OFF is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital for keeping your Kymco Stryker 150 OFF running smoothly. Essential service parts include clutch plates. With regular servicing, your Stryker 150 OFF will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kymco Stryker 150 OFF Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 54P and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 65P so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |