The Keeway Cooper Offroad is a 2 stroke, Enduro bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
During extended trips, the tank size is a key feature. The Keeway Cooper Offroad is fitted with a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Keeway Cooper Offroad in top condition. Regular replacement items involve batteries. By using genuine parts, your Cooper Offroad will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |