The Honda CRM 125 R is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 29.00 HP (21,09 kW)) @ 10250 RPM, 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Honda CRM 125 R features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency on the road.
Scheduled maintenance is essential to keep your Honda CRM 125 R running smoothly. Frequently replaced components involve clutch plates. With regular servicing, your CRM 125 R will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CRM 125 R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21? and the Rear Tyre size is 4.60 - 18? so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 29.00 HP (21,09 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1999 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |