The Kawasaki ZX 12R is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 185.00 HP (134,33 kW)) @ 10000 RPM, 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 320.0 km/h (197,81 mph)
Proper upkeep is important to keep your Kawasaki ZX 12R running smoothly. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your ZX 12R can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 185.00 HP (134,33 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 320.0 km/h (197,81 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |