The Malaguti F18 Warrior 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.59 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential consideration. The Malaguti F18 Warrior 125 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency during your journeys.
Preventative care is key for ensuring your Malaguti F18 Warrior 125 operating reliably. Frequently replaced components consist of sprockets. With the right parts, your F18 Warrior 125 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Malaguti F18 Warrior 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.59 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |