The Bajaj Platina 125 DTS Si is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.50 HP (6,87 kW)) @ 6700 RPM, 10.85 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The Bajaj Platina 125 DTS Si comes with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, providing excellent range on the road.
Preventative care is necessary for keeping your Bajaj Platina 125 DTS Si in top condition. Regular replacement items consist of air filters. With the right parts, your Platina 125 DTS Si will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Platina 125 DTS Si Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 17 and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.50 HP (6,87 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | 10.85 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |