The Generic Urano 275 is a 4 stroke, ATV bike with a 275.00 ccm (16,70 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 6500 RPM, 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Generic Urano 275 includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, ensuring good efficiency on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Generic Urano 275 performing at its best. Popular maintenance parts consist of sprockets. Using quality components, your Urano 275 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 275.00 ccm (16,70 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |