The Diamo Retro 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2.6 kW and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
During extended trips, the tank size is a key aspect. The Diamo Retro 50 is equipped with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is essential for keeping your Diamo Retro 50 operating reliably. Common service items consist of clutch plates. With regular servicing, your Retro 50 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.8 kg (197,01 pounds) |
| Length: | 1803 mm (70,65 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |