The Kymco Dink Yager 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 11.26 HP (8,16 kW)) @ 8000 RPM, 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital to maintain your Kymco Dink Yager 125 running smoothly. Frequently replaced components involve oil filters. Using quality components, your Dink Yager 125 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Dink Yager 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.26 HP (8,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |