The Yamaha DT 400 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 397.00 ccm (24,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 5600 RPM, 37.29 Nm (3,78 kgf-m or 27,36 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 136.0 km/h (84,08 mph)
When out on the road, the tank size is an important consideration. The Yamaha DT 400 includes a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and employs a Membrane fuel delivery system, ensuring optimal efficiency for your adventures.
Proper upkeep is key for maintaining your Yamaha DT 400 running smoothly. Frequently replaced components involve batteries. With the right parts, your DT 400 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 397.00 ccm (24,10 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 37.29 Nm (3,78 kgf-m or 27,36 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 6.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 136.0 km/h (84,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1975 |
| Weight: | 123.4 kg (270,64 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |