The Yamaha Majesty 180 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.78 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The Yamaha Majesty 180 is fitted with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is essential to keep your Yamaha Majesty 180 performing at its best. Common service items consist of brake pads. Using quality components, your Majesty 180 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Majesty 180 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |