The Motobi Sei is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 747.00 ccm (45,35 cubic inches) In-line six, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 71.00 HP (51,54 kW)) @ 8500 RPM, 77.00 Nm (7,86 kgf-m or 56,52 ft.lbs) @ 7100 RPM and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
When riding, the tank size is an important factor. The Motobi Sei includes a fuel tank and uses a OHC fuel management system, delivering good mileage during your journeys.
Proper upkeep is key to maintain your Motobi Sei operating reliably. Essential service parts include clutch plates. With regular servicing, your Sei can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Motobi Sei Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 120/90 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45,35 cubic inches) |
| Power: | 71.00 HP (51,54 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 77.00 Nm (7,86 kgf-m or 56,52 ft.lbs) @ 7100 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1976 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Brembo |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo |