The Yamaha XV 700 SS is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 699.00 ccm (42,44 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 56.00 HP (40,70 kW)) @ 7000 RPM, 58.80 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key aspect. The Yamaha XV 700 SS is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, providing excellent range during your journeys.
Routine service is important for maintaining your Yamaha XV 700 SS in top condition. Frequently replaced components comprise clutch plates. Using quality components, your XV 700 SS can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV 700 SS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 140/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 699.00 ccm (42,44 cubic inches) |
| Power: | 56.00 HP (40,70 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 58.80 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Single piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |