The Giantco Royale II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Giantco Royale II 125 is fitted with a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, ensuring efficient efficiency on the road.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Giantco Royale II 125 performing at its best. Essential service parts include brake pads. Using quality components, your Royale II 125 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco Royale II 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is - . and the Rear Tyre size is - . so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |