The Ducati Monster S2R 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 8000 RPM, 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 9600 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key aspect. The Ducati Monster S2R 1000 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, giving optimal range for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Ducati Monster S2R 1000 operating reliably. Essential service parts consist of oil filters. With regular servicing, your Monster S2R 1000 can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S2R 1000 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 9600 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |