The Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster is fitted with a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster operating reliably. Regular replacement items comprise batteries. By using genuine parts, your XL1200N Sportster 1200 Nightster will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 247.2 kg (542,28 pounds) |
| Length: | 2179 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |