The Sachs Roadster 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6750 RPM, 56.00 Nm (5,67 kgf-m or 41,09 ft.lbs) @ 6200 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Sachs Roadster 650 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, providing efficient range during your journeys.
Regular maintenance is necessary for keeping your Sachs Roadster 650 in top condition. Essential service parts include spark plugs. Through proper maintenance, your Roadster 650 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5,67 kgf-m or 41,09 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |