The Moto Guzzi California Aluminium is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Moto Guzzi California Aluminium comes with a 18.96 litres (4,98 gallons) fuel tank, ensuring consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Moto Guzzi California Aluminium performing at its best. Common service items involve sprockets. With the right parts, your California Aluminium will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi California Aluminium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.96 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 251.0 kg (550,53 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |