The Kymco Active SR 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.04 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical consideration. The Kymco Active SR 125 is fitted with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, ensuring good mileage for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Kymco Active SR 125 in peak form. Frequently replaced components comprise drive chains. By using genuine parts, your Active SR 125 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Active SR 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |