The Hyosung GT 650R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 674.00 ccm (40,92 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 79.00 HP (57.7 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key factor. The Hyosung GT 650R features a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Hyosung GT 650R running smoothly. Common service items include brake pads. With regular servicing, your GT 650R will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 650R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 674.00 ccm (40,92 cubic inches) |
| Power: | 79.00 HP (57.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 208.0 kg (456,31 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |