The Honda NT700V Deauville is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 680.20 ccm (41,30 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 64.77 HP (47.3 kW, 66.20 Nm (6,77 kgf-m or 48,56 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Honda NT700V Deauville features a 19.70 litres (5,17 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, delivering optimal performance for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your Honda NT700V Deauville in peak form. Frequently replaced components comprise fuel filters. Using quality components, your NT700V Deauville can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda NT700V Deauville Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41,30 cubic inches) |
| Power: | 64.77 HP (47.3 kW |
| Torque: | 66.20 Nm (6,77 kgf-m or 48,56 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.70 litres (5,17 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 236.0 kg (517,70 pounds) |
| Length: | 2218 mm (86,86 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |