The Triumph Thruxton 900 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7250 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important consideration. The Triumph Thruxton 900 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, giving consistent range for your adventures.
Routine service is necessary to maintain your Triumph Thruxton 900 performing at its best. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Thruxton 900 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Triumph Thruxton 900 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - R 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - R 17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2212 mm (86,66 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |