The Enfield Bullet 500 Classic is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
When out on the road, the tank size is a critical aspect. The Enfield Bullet 500 Classic comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, ensuring good efficiency for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Enfield Bullet 500 Classic in peak form. Popular maintenance parts consist of air filters. With the right parts, your Bullet 500 Classic can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Enfield Bullet 500 Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.50 - 19 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |