The Kawasaki ZX 7R is a 4 stroke, Sport bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 121.00 HP (87,86 kW)) @ 11800 RPM, 78.60 Nm (7,96 kgf-m or 57,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential feature. The Kawasaki ZX 7R is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, offering efficient efficiency on the road.
Proper upkeep is necessary for keeping your Kawasaki ZX 7R in peak form. Essential service parts consist of drive chains. With regular servicing, your ZX 7R will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 121.00 HP (87,86 kW)) @ 11800 RPM |
| Torque: | 78.60 Nm (7,96 kgf-m or 57,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |