The Daelim History is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.60 HP (8.5 kW and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical factor. The Daelim History includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is important for keeping your Daelim History in top condition. Popular maintenance parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your History can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Daelim History Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 11.60 HP (8.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |