The Lifan LF125 Smart is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 119.60 ccm (7,26 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your Lifan LF125 Smart in peak form. Regular replacement items comprise batteries. Using quality components, your LF125 Smart will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 119.60 ccm (7,26 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |