The Hyosung GT125R is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.20 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important feature. The Hyosung GT125R comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, ensuring good performance for your rides.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Hyosung GT125R performing at its best. Frequently replaced components consist of fuel filters. By using genuine parts, your GT125R will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT125R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.20 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 166.0 kg (364,17 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |