The Vespa ET4 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.02 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8800 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
When out on the road, the tank size is an important feature. The Vespa ET4 125 is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, ensuring excellent performance for your adventures.
Preventative care is crucial for maintaining your Vespa ET4 125 operating reliably. Frequently replaced components consist of oil filters. Using quality components, your ET4 125 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Vespa ET4 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 10 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.02 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8800 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 104.0 kg (228,15 pounds) |
| Length: | 1760 mm (68,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |