The Hartford HD 200S is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.30 HP (10,35 kW)) @ 7500 RPM, 14.78 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential consideration. The Hartford HD 200S comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, providing reliable performance on the road.
Regular maintenance is crucial for keeping your Hartford HD 200S operating reliably. Regular replacement items include air filters. With regular servicing, your HD 200S will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hartford HD 200S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 14.30 HP (10,35 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.78 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |