The Hyosung GV 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 27.80 HP (20,20 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical aspect. The Hyosung GV 250 is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring good mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Hyosung GV 250 performing at its best. Regular replacement items involve air filters. With the right parts, your GV 250 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GV 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - M15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 27.80 HP (20,20 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | 2270 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |