The MV Agusta F4 1000 Senna is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 171.65 HP (124,67 kW)) @ 11900 RPM, 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 282.8 km/h (174,82 mph)
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The MV Agusta F4 1000 Senna comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering efficient range for your adventures.
Regular maintenance is necessary to maintain your MV Agusta F4 1000 Senna in top condition. Essential service parts involve sprockets. By using genuine parts, your F4 1000 Senna can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 Senna Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 171.65 HP (124,67 kW)) @ 11900 RPM |
| Torque: | 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 282.8 km/h (174,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 190.0 kg (416,71 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |