The Triumph Speed Triple T509 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 108.00 HP (78.8 kW, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 7600 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for maintaining your Triumph Speed Triple T509 in top condition. Regular replacement items consist of drive chains. By using genuine parts, your Speed Triple T509 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78.8 kW |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |