The Yamaha TZR50 Race Replica is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.41 HP (1,79 kW)) @ 6500 RPM, 2.87 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Yamaha TZR50 Race Replica includes a 13.80 litres (3,63 gallons) fuel tank, giving optimal mileage for your adventures.
Routine service is important to maintain your Yamaha TZR50 Race Replica operating reliably. Essential service parts consist of oil filters. With the right parts, your TZR50 Race Replica can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TZR50 Race Replica Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.41 HP (1,79 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 2.87 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.80 litres (3,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 2202 mm (86,27 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |